|
Manifestacije povodom Međunarodnog dana starijih 1.oktobar
Povodom obeležavanja Međunarodnog dana starijih, koji se u svetu i kod nas obeležava 1.oktobra, u svečanom salonu Gradske uprave, održana je konferencija za medije,na kojoj su govorili , dr Gordana Damnjanović, član Gradskog veća za zdravstvenu i socijalnu zaštitu, Nikola Ribarić, načelnik GU za zdravstvenu i socijalnu zaštitu, Primarijus, dr Slavica Lončar ispred Doma zdravlja u Kragujevcu i Miloš Radosavljević , ispred Instituta za javno zdravlje Kragujevac. Slogan ovogodišnje kampanje je, ,,Ka jednakosti u starijem dobu” . dr Gordana Damnjanović, je istakla da neopravdano postoje stereotipi koji da su stari lenji , manje sposobni i manje aktivni.“Naprotiv”, istakla je, “treba takve stereotipe razbiti i raditi na promociji aktivnog starenja, pružiti ruku podrške starijim sugradjanima, što naša lokalna samouprava i čini”. Takodje je istakla, da u našem gradu najstarijih sugrađana iznad 65 godina ima oko 34-35000 i poručila da je važno da znaju, da u Kragujevcu su sve institucije, kao Dom zdravlja Kragujevac, Gerontološki centar,Institut za javno zdravlje, Crveni krst Kragujevac uvek tu za njih da im pruže usluge socijalne zaštite u sistemu zdravstvene zaštite i da su tu da vode brigu o njima.
Da podsetimo, Međunarodni dan starijih je Generalna skupština Ujedinjenih nacija proglasila 14. decembra 1990.godine sa ciljem da se naglasi važnost prilagođavanja životnog okruženja potrebama i sposobnostima stanovnika trećeg doba.Nakon toga, Generalna skupština Ujedinjenih nacija je 1991. godine, usvojila principe Ujedinjenih nacija koji se odnose na starije. Trenutno, oko 700 miliona ljudi na svetu ima preko 60 godina, a procenjuje se da će do 2050.godine taj broj iznositi 2 milijarde,, što će iznositi preko 20 % svetske populacije. Prema procenama Republičkog zavoda za statistiku Srbije u 2016.godini bilo je 7.058.322 stanovnika, a populacija stara 65 godina i više godina, činila je19% ukupnog stanovništva.Pritom, 57,5 % populacije starijih činile su žene, a stanovništvo Srbije spada u starije populacije u svetu, sa prosečnom starošću stanovništva od 42.88 godina. ( IZVOR Crveni krst Kragujevac, informacija za medije, povodom 1. oktobra Međunarodnog dana starijih).
|
|
|
Tekst: Dušica Jokićević
Povodom obeležavanja Međunarodnog dana starijih, koji se u svetu i kod nas obeležava 1.oktobra, u svečanom salonu Gradske uprave, održana je konferencija za medije,na kojoj su govorili , dr Gordana Damnjanović, član Gradskog veća za zdravstvenu i socijalnu zaštitu, Nikola Ribarić, načelnik GU za zdravstvenu i socijalnu zaštitu, Primarijus, dr Slavica Lončar ispred Doma zdravlja u Kragujevcu i Miloš Radosavljević , ispred Instituta za javno zdravlje Kragujevac.
Slogan ovogodišnje kampanje je, ,,Ka jednakosti u starijem dobu” . dr Gordana Damnjanović, je istakla da neopravdano postoje stereotipi koji da su stari lenji , manje sposobni i manje aktivni.
Da podsetimo, Međunarodni dan starijih je Generalna skupština Ujedinjenih nacija proglasila 14. decembra 1990.godine sa ciljem da se naglasi važnost prilagođavanja životnog okruženja potrebama i sposobnostima stanovnika trećeg doba.
Prema procenama Republičkog zavoda za statistiku Srbije u 2016.godini bilo je 7.058.322 stanovnika, a populacija stara 65 godina i više godina, činila je19% ukupnog stanovništva.
Ovogodišnja kampanja ima za cilj, da kao društvo shvatimo da treba da se promoviše ravnopravno starenje, kako bismo mogli da se izgradimo kao solidarno društvo.
Nizom manifestacija, tokom čitave nedelje meseca oktobra biće u znaku promocije jednakosti , ravnopravnosti bez obzira na životnu dob, pol, etničku pripadnost.