Da li obraćate pažnju na vrstu hrane koju jedete pre odlaska u krevet?

Čak i kada uspete da odete na spavanje pre ponoći, moguće je da ćete se suočavati sa time da se probudite u toku noći ili da se ujutru osećate umorno.

Uzrok ovoga može da bude ono što ste pojeli ili popili prethodne noći, kažu stručnjaci za spavanje.

– Obrok koji je blizu vremena za spavanje može uzrokovati porast šećera u krvi i uticati na vaš cirkadijalni ritam, što je prirodni ciklus spavanja i buđenja vašeg tela – objasnila je Karleara Vajs pomoćnica profesora u istraživanju koja se fokusira na bihevioralne medicine spavanja i cirkadijalne ritmove.

– Posledice uključuju budnost noću sa smetnjama u varenju ili buđenje sledećeg dana sa glavoboljom i umorom. Dobra je ideja da prestanete da jedete i pijete najmanje dva do tri sata pre spavanja. Ali postoje i određene namirnice koje treba da izbegavate pre spavanja – savetuje Vajs piše Huff Post.

Mlečni proizvodi

Mnogi ljudi se bore sa varenjem mlečnih proizvoda, što bi moglo da uznemiri vaš stomak i da vas drži budnim noću. Tvrdi sirevi, poput parmezana i odležanog čedara, sadrže aminokiselinu tirozin i tiramin, nusprodukt razgradnje tirozina. Ove supstance, koje se takođe nalaze u sušenom i prerađenom mesu, mogu imati stimulativno dejstvo i držati vas budnim.

Začinjena hrana

Istraživači veruju da bi kapsaicin, jedinjenje koje se nalazi u začinjenoj hrani, mogao biti glavni krivac. Smatra se da kapsaicin podiže telesnu temperaturu, što ometa san.

Slane grickalice

– Čips, kolačići, krekeri i slatkiši često su večernji zalogaji. Ove namirnice imaju tendenciju da sadrže mnogo šećera i ugljenih hidrata, što može povećati šećer u krvi i otežati spavanje – rekao je Benjamin Bikman, metabolički naučnik.

 

Izvor (tekst i foto): https://www.prva.rs/zivot/zdravlje/strucnjaci-objasnjavaju-koju-hranu-bi-trebalo-da-izbegavamo-pre-odlaska-u-krevet-utice-na-prirodni-ciklus-spavanja-2346322