Prijatne letnje temperature i izmamljuju sve veći broj ljudi u prirodu, što nosi rizik i od izloženosti različitim insektima poput osa, pčela, stršljenova.

Alergolozi upozoravaju na različite reakcije koje mogu izazvati ujedi insekata, od blage lokalne, velike lokalne reakcije do anafilakse i najtežih sistemskih reakcija koje su povezane sa vitalnom ugroženošću osobe.

Prilikom boravka u prirodi, savetuje se da oni koji se boje ili sumnjaju da su alegični na ujed pčele, ose ili stršnjena, pri ruci uvek imaju antihistaminik koji bi mogli odmah da popiju.

Preporuka je i da oni koji znaju da su alergični na ujede ovih insekata izbegavaju boravak u prirodi, uz organizovane izlete i kontrolisano konzumiranje hrane, naročito slatkiša, sladoleda, džemova i svega što privlači ove insekte.

Nije preporučljivo ni nanošenje parfema i oblačenje odeće cvetnog i šarenog dezena, već lanena odela, pokrivenost ruku i nogu kako bi se smanjila izloženost osoba insektima.

Testiranje na ujed ose, pčele ili stršljena vrši se iz krvi i s obzirom na to da su u pitanju opasni alergeni izbegava se kožno testiranje kako ne bi došlo do neželjenih reakcija čak i prilikom testiranja.

Ukoliko se utvrdi da je osoba alergična, moguća je desinzibilizacija koja se obavlja kontolisano, u hospitalnim uslovima, a posle izvesnog vremena razvija se tolerancija tako da osoba više nije u opasnosti od smrtnog ishoda.

Anafilaktički šok predstavlja najteži oblik alergijske reakcije i on je životno ugrožavajući.

Ako i dođe do ujeda insekta i takve reakcije praćene pojavom mučnine i povraćanja, nesvestice i gubitka svesti, neophodno je u najkraćem roku potražiti medicinsku pomoć.

Ukoliko se pojave blaže reakcije na ujed nekog od venoma pomoći će i hladne obloge i gelovi na mesto ujeda.

 

Izvor (tekst i foto): www.rtk.co.rs