Svako s vremena na vreme ima problema sa pamćenjem, kada ne možemo na primer da se setimo neke reči ili pak zaboravimo gde smo stavili ključeve od automobila. Ipak, kako starimo, ove neprijatne situacije postaju sve češće.
Kako biste sprečili, ili pak umanjili posledice starenja po kognitivne sposobnosti, poslušajte savete stručnjaka, koje ćete naći u nastavku.
1. Šetajte
Šetnja od 30 minuta dnevno je odlična terapija, kako za telo, tako i za um. Vežbe su najbolji metod da sačuvate pamćenje i mentalnu funkciju, kako starite. Uz to, fizička aktivnost sprečava rizik od brojnih oboljenja, kao što su dijabetes, visok krvni pritisak, gojaznost i srčani udar.
2. Ishrana
Pravilan režim ishrane utiče na zdravlje celog organizma, pa tako i na funkciju mozga. Mnogo voća i povrća, te ribe, potpomaže kognitivnom zdravlju.
3. „Uključite“ mozak
Igre pamćenja, kartanje, čitanje knjiga, rešavanje ukrštenica… samo su neki od načina da držite mozak budnim i u punoj formi. Svaki „mentalni izazov“ čini naš um bistrijim, kako u mladosti, tako i u starosti.
4. Socijalizcija
Socijalna interakcija utiče pozitivno na pamćenje, ali i na raspoloženje. Uz to, socijalizacija umanjuje rizik od depresije, osećaja usamljenosti i izolacije.
5. Kvalitetan san
Pažnja i koncentracija slabe, kada spavamo nemirno i nedovoljno. Za pravilnu funkciju mozga, potrebno je da imamo kvalitetan san, koji u proseku treba da traje oko 8 časova.
Saveti za bolji san: izbegavajte obilne obroke pred spavanje, kao i nasilni sadržaj na televizijskim ekranima. Takođe, izbegavajte kofein i alkohol.
6. Stop stresu
Stres negativno utiče na ceo organizam, a nivo hormona stresa- kortizola, smanjuje mogućnost mozga da procesuira informacije i da ih pamti. Zato, stručnjaci savetuju da pronađete svoj vid relaksacije, bilo u vidu šetnje, meditacije, joge, masaže ili pak čitanja knjge.
7. Poroci
Konzumiranje cigareta ubrzava proces gubitka pamćenja, stoga, ukoliko niste dosad, ostavite cigarete.
8. Redovne kontrole
Ponekad, za gubitak pamćenja odgovorna su druga oboljenja, kao što je dijabetes, depresija, neuravnotežen rad štitaste žlezde, manjak vitamina i sl. Stoga, redovno idete na lekarske kontrole.
9. Memorijski trikovi
Kada imate problem s svakodnevnim pamćenjem, isprobajte nekoliko trikova. Svaki put kada naučite novo ime ili reč, recite je naglas, kako bi se „pohranila“ u vašoj memoriji. Povežite reč s slikom. Na primer, ukoliko se osoba koju upoznajete zove Dunja, odmah zamislite voće dunju. To će vam pomoći da bolje zapamtite imena odnosno pojmove.
Ukoliko imate problem sa vašim najstarijim članovima, gde prepoznajete početak demencije, najbolji način da sačuvate pamćenje vaših najbližih jeste danonoćna nega, koju mogu imate u domovima za stara lica.
Izvor (tekst i foto): https://starackidomnovisad.rs/9-nacina-da-sprecite-gubitak-pamcenja/