Uz blagoslov Episkopa šumadijskog gospodina Jovana, pod pokroviteljstvom grada Kragujevca, Saborna crkva u Kragujevcu 14. godinu za redom organizuje Gospojinske svečanosti.
Povodom hramovne slave Uspenja Presvete Bogorodice, u porti crkve priređen je bogat kulturno-umetnički program.
Ovogodišnji moto Gospojinskih svečanosti je “Majko, Bogorodice, zaštitnice dece“.
Srpska pravoslavna crkva i vernici slave Uspenije presvete Bogorodice, jedan od najvećih hrišćanskih praznika.
U narodu je poznat kao Velika Gospojina, praznik majki i dece.
Praznik je uspomena na smrt Bogorodice, prema jevanđelju, dan kada se uznela na nebo i predala svoj duh u ruke Spasitelja.
Prema narodnom kalendaru, period između Velike i Male Gospojine koja je 21. septembra, je vreme kada se bere lekovito bilje, a Eparhija šumadijska, Saborna crkva i grad Kragujevac već 14. godinu za redom period između dva velika praznika nizom kulturno-umetničkih manifestacija ukazuju na Bogorodicu Mariju.
Praznovanje Uspenija Bogorodice ustanovljeno je 528. godine po želji cara Mavrikija, koji je na taj dan pobedio Persijance.
Od tog datuma svi hrišćani slave ovaj praznik.
Dugi niz godina, u okviru Gospojinskih svečanosti, održavaju se predavanja. Rečju, povezuju se ljudi i crkva sa iskonskim vrednostima.
U porti Saborne crkve, pred Episkopom šumadijskim, sveštenstvom eparhije i vernicima nastupio je mladi glumac Avram Cvetković, ali i folklorni ansambl Abraševića koji je neumorni čuvar narodne tradicije.
Nove generacije pronalaze i danas put do starih zapisa i predanja.
Tokom 14. Gospojinskih svečanosti ppaniran je bogat kulturno-umetnički program, kao i bdenja koja će služiti vladika Jovan zajedno sa monaštvom i sveštenstvom Eparhije šumadijske.
Gospojinske svečanosti nastavljaju se predavanjem dekana Bogoslovskog fakulteta, dr Zorana Rankovića.
Predavanje će održati i Saša Milenić, profesor filozofije Prve kragujevačke gimnazije, kao i glumac Nebojša Dugalić.
Tokom manifestacije biće predstavljene i knjige o kralju Milutinu i “Srpsko srce Johanovo“.
Izvor (tekst i foto): www.rtk.co.rs