Grad Kragujevac ulaže značajna sredstva u strategiju upravljanja vodama i u prevenciju vanrednim situacijama. Cilj današnje konferencije je upoređivanje iskustava i znanja kako bismo se na najbolji način suočili sa izazovima koje nam donose prirodne i druge katastrofe, rekao je Marko Janković. Od 2015-2024. godine uloženo je oko sto miliona dinara u čišćenje i uređenje vodotokova drugog reda. Grad Kragujevac zajedno sa drugim opštinama u slivu Velike Morave radi na strategijama, zaštiti i unapređenju od elementarnih nepogoda. Za narednu godinu planirana su značajna sredstva za prevenciju, sređivanje vodotokova, unapređenje kanalizacione mreže koja je izuzetno bitna pre svega u slučajevima elementarnih nepogoda koje smo imali prethodnih godina, istakao je Janković i apelovao na građane da uređuju vodotokove svojih kuća i da u njih ne bacaju smeće i ostali otpad.

Nekoliko godina unazad organizuju se konferencije o rečnim slivovima gde se susreću predstavnici slivova, opština i gradova sa ciljem da se zajednički bore protiv rizika koji im preti. Udruživanje i saradnja, koju UNDP uspostavlja između država, je neophodna zato što nijedna zemlja, ni opština ne može sama da se izbori sa onim što preti njihovoj teritoriji, stanovništvu i njihovim ekonomskim dobrima, rekao je Žarko Petrović, vođa tima za vitalni razvoj UNDP-a.

U poslednjih deset godina Republika Srbija je dosta uradila i aktivni je učesnik EU mehanizma za civilnu zaštitu. To je saradnja u koordinaciji solidarnosti bez koje nema bezbednosti od prirodnih katastrofa. Studija UNDP-a, na kojoj se još radi, pokazuje da u Srbiji od 70% do 90% vrednosti štete mogu da se smanje ulaganjem u preventivu, infrastrukturu koja treba na odgovarajući način da se tretira i otporno obnovi ali i kroz bolju komunikaciju sa građanima kako bi razumeli rizik. Za smanjenje rizika prvobitno moramo da investiramo u modernije tehnologije koje će nam omogućiti da gledamo u budućnost, da dublje gledamo u vodu i zemlju, bolje razumemo oblake i to su stvari koje nam se višestruko vrate jer ćemo sprečiti da nastanu katastrofe. Druga jednako važna stvar je osiguranje svojih dobara jer ne treba očekivati da će država uvek platiti nastalu štetu. Srbija je spremna da odgovori na poplave ali uz zavisnosti od toga kakve su, jer postoje one na koje niko nije spreman. Kritične tačke u Srbiji postoje. Važno je razumeti da jednom rešene kritične tačke nisi rešene zauvek već se obnavljaju i nastaju ponovo, kazao je Petrović.

Cilj današnjeg sastanka je da pospešimo saradnju i očekujemo inicijativu od našeg partnera UNDP-a koji nam pomaže u aktivnostima sliva Velike Morave kojim koordinira Kragujevac, a kome pripadaju opštine Jagodina, Svilajnac, Velika Plana, Smederevska Palanka, Ćićevac, Varvarin, Žabari, kazao je Dragoš Radovanović, načelnik Odeljenja za vanredne situacije i planiranje odbrane. Kao primer za smanjenje rizika i bolju koordinaciju a radi zaštite od eventualnih poplava u svim opštinama koje su potpisnici protokola na nivou sliva Velike Morave, on je naveo organizovanje jedne zajedničke službe ili zajedničke nabavke mobilnih brana.

Izvor.gradkragujevac.rs