Gost emisije: Dragan Marinković, načelnik odeljenja za životnu sredinu u gradskoj upravi Kragujevca.
Grad Kragujevac ima odeljenje za zaštitu životne sredine, člana gradskog veća za zaštitu životne sredine i grad svake godine pravi program, odvaja određena sredstva za sprovođenje programa za zaštitu životne sredine. Imamo više tačaka u gradu, na kojima su postavljeni instrumenti za merenje kvaliteta vazduha. To radi Institut za zaštitu zdravlja i to grad Kragujevac finansira.Analize kvaliteta vazduha su javne i dostupne svim građanima. Postavljene su na sajt Agencije za zaštitu životne sredine. Grad Kragujevac ima automatsku stanicu za merenje kvaliteta vazduha u Kosovskoj ulici.
Građani mogu u realnom vremenu da vide kakav vazduh udišu. U gradu kvalitet vazduha je treće kategorije – prilično zagađen. Tome doprinosi veliki broj PM čestica, koje nastaju sagorevanjem čvstih fosilnih goriva, posebno u zimskom periodu. Preko 30 hiljada domaćinstava u Kragujevcu se greja na drva ili ugalj. Grad Kragujevac sprovodi mere da se smanji zagađenost vazduha i nudi stanovništvu, po povoljnim uslovima da zamene stare kotlove na čvrsta goriva, da se priključe na druge obnovljive sisteme energije ( solarni paneli), zamena stare i dotrajale stolarije, čime bi se
povećala energetska efikasnost i smanjilo zagađenje vazduha.
Saobraćaj je jedan od značajnih zagađivača. Izgradanja severne obilaznice oko Kragujevca, smanjiće tranzitni saobraćaj kroz grad, čime će se doprineti boljem kvalitetu vazduha. Pre dve godine došlo je do velikog napretka u smanjenju PM čestica. Rekonstruisana je kotlarnica u okviru Energetike. Stari kotlovi na ugalj, zamenjeni su novim na gas, koji mnogo manje zagađuju životnu sredinu. Grad podržava i finansira veliki broj udruženja koja svojim aktivnostima podižu svest o očuvanje životne sredine. Među njima su i udruženja osoba sa invaliditetom.