Naučnici su napravili veliki proboj na polju vraćanja vida, nakon što su ugradnjom bioničkog oka ženi koja je već sedam godina slepa omogućili da ponovo razaznaje oblike i boje.
Tridesetogodišnjoj ženi doktori sa Univerziteta u Kaliforniji ugradili su bežični vizuelni stimulacioni čip u mozak. Posle toga ona je bila u stanju da razaznaje boje, linije i tačke kada su signali sa kompjutera slani u njen mozak.
Žena koja je želela da ostane anonimna nije pretrpela nikakve negativne efekte od ugradnje čipa.
Uređaj koji je razvijen kao deo programa „Orajon 1″ kompanije „Sekond sajt” (Second Sight) koristi tehnologiju vraćanja vida zaobilaženjem optičkog nerva kako bi stimulisao moždani vizuelni korteks, objasnio je Robert Grinberg.
Dizajniran je za one kojima ne može da se pomogne sistemom „Argus II”, koji je predstavljen u Mančesteru početkom godine, ali ima ograničenu upotrebu jer zahteva da pacijenti imaju preostale ćelije mrežnjaće.
Novi sistem ide korak dalje slanjem impulsa u mozak. Ima potencijal da povrati vid onima koji su ostali slepi iz bilo kog razloga, uključujući i glaukom, rak, dijabetična retinopatija ili direktnom povredom.
Sledeći korak je povezivanje implantata sa kamerom na naočare, što će biti urađeno sledeće godine čim se dobiju sve potrebne dozvole.
Neurohirurg Nader Puritan, koji je ugradio stimulator, rekao je da su rezultati operacije veoma obećavajući.
„Na osnovu rezultata, stimulisanje vizuelnog korteksa ima potencijal da povrati vid slepima, što je veoma važno za poboljšanje kvaliteta života miliona ljudi širom sveta“, istakao je Puritan.
Izvor: RTS