Treninzi u zrelim godinama dobri su za zdravo i jako srce, kažu stručnjaci. Čak i oni koji nisu išli u teretanu pre šezdesete godine ojačaće zdravlje ako odmah počnu redovno da vežbaju.
Vežbanje u bilo kom dobu života dobro je za srce i mozak, pokazuju istraživanja. Zato bi i u zrelijim godinama trebalo redovno da vežbate, umerenim intenzitetom i prema vlastitim mogućnostima.
Nekoliko studija kardiologa i profesora medicine otkrile su da propadanje mišića nije neizbežan niti nepovratan proces.
Srčani mišići mogu da oslabe s godinama, a arterije se često pri ulasku u pedesete godine ukrute, što može da uzrokuje srčana oboljenja.
Bendžamin Levin, profesor interne medicine na Univerzitetu u Teksasu i direktor Instituta za vežbu i ekološku medicinu u Dalasu, otkrio je da funkcionisanje srca može da se poboljša čak i kod onih ljudi koji imaju 45 do 64 godine, a koji nisu redovno išli u teretanu do zrelijih godina.
Za najbolji učinak, vežbanje mora da bude redovno, upozorava Levin.
Njegovi najzdraviji ispitanici vežbali su gotovo svakog dana po više od pola sata, većinom umereno, ali s bar jednom kratkom i napornom aktivnošću nedeljno.
Levin kaže da takvi rezultati pokazuju da srce može “da održi formu” u srednjem životnom dobu i da ima koristi od vežbanja.
Dve godine treniranja u poznijim godinama poboljšalo je unos kiseonika i smanjilo srčanu krutost kod ljudi koji ranije nisu vežbali.
Redovni umereni trening može da pruži zaštitu od zakazivanja srca u kasnijim godinama života, zaključili su Levin i njegove kolege.
Izvor: B92