Tokom letnjeg perioda kada su visoke temprature, fokus treba da bude na dovoljnom unosu vode, adekvatne i uravnotežene ishrane, bez preskakanja obroka, uz odgovarajuću temperaturu.
Stručnjaci iz Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ kažu da u osnovi obrok treba da se zasniva na namirnicama koje sadrže mnogo vode, poput voća i povrća, ali i na unosu dovoljne količine tečnosti, odnosno vode koja ne može da bude zamenjena slatkim gaziranim napicima, kafom, alkoholom.
U letnjem periodu treba da učinimo sve da se osećamo bolje i lakše. To nam sigurno neće omogućiti jaka, začinjena, masna i brza hrana. To sve treba da se izbegava i da se okrenemo ka onome što je generalna preporuka, a to je unos dosta voća, povrća, salata, kao i ribe, mesa samo da ne bude pohovano ili prženo.
Treba voditi i računa o temperaturi vode koja se unosi, da bude mlaka ili sobne temprature, jer prilikom unosa hladne vode dolazi do trenutnog rashlađenja nakon kog se pokreću svi procesi da bi se organizam opet zagrejao.
Istraživanje zdravlja stanovništva Srbije 2019. godine pokazalo da ima oko 10 odsto gojazne dece, između 7 i 14 godina, dok je to 2013. bilo pet odsto, što ukazuje na porast gojaznosti kod dece i mladih.
Pravilnom ishranom može da se sačuva i poboljša zdravlje, i da uz dobar raspored obroka, dovoljan unos vode, šetnju ili neku drugu fizičku aktivnost, može da se prevenira gojaznost ili neki drugi zdravstveni problem.
Izvor (tekst i foto): www.rtk.co.rs