U Srbiji je za godinu dana gotovo 27.000 devojčica i dečaka primilo vakcinu protiv humanog papiloma virusa (HPV), što predstavlja veoma nizak obuhvat, posebno za zemlju u kojoj prosečno dve žene svakoga dana izgube život zbog karcinoma grlića materice. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (SZO) efekat zaštite od virusa nakon imunizacije može biti i do 95 odsto, saopšteno je juče na skupu u Beogradu
Prvom dozom vakcine protiv HPV-a do sada je vakcinisano 14.171 dete uzrasta od devet do 14 godina, a drugom dozom njih 7.649. Kada je reč o mladima uzrasta od 14 do 19 godina, ova vakcina se daje u tri doze. U toj životnoj dobi, prvu dozu je primilo 12.023 deteta, drugu 10.920, dok je trećom dozom vakcinisano 6.670 dečaka i devojčica. Međutim, da bi se efekti vakcinacije odrazili na smanjenje stope obolevanja od bolesti izazvanih HPV-om potrebno je da obuhvat imunizacije ciljne populacije bude veći.
U državama koje su ovu vakcinu uvele pre 15 i više godina i gde obuhvat vakcinisane dece iznosi do 90 odsto, učestalost obolevanja i smrti od raka grlića materice i drugih oboljenja izazvanih HPV-om višestruko je smanjena.
U Srbiji, nažalost, 1.500 žena godišnje oboli, a više od 700 premine od posledica ove bolesti i pored toga što imamo dostupno efikasno oružje u rukama.
Najalarmantniji podatak jeste da sada prve simptome raka grlića materice najčešće dobijaju žene u dobi od 32. do 35. godine, u odnosu na period od pre nekoliko decenija kada je ovaj tip karcinoma bio učestaliji kod žena u kasnijoj životnoj dobi. Treba imati u vidu da je visok obuhvat imunizacije dečaka takođe veoma bitan jer je dokazano da postoji povećana stopa obolevanja od raka anusa, penisa i usne duplje, za šta je takođe odgovorna HPV infekcija.
‒ Država je o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje omogućila vakcinaciju devojčica i dečaka protiv HPV-a. Dosadašnji odziv na imunizaciju protiv ove infekcije je, međutim, vrlo slab. Mnogi roditelji ne znaju da imaju mogućnost besplatne HPV imunizacije za svoju decu – istakla je Gorica Đokić iz Udruženja za borbu protiv raka grlića materice i jajnika „Progovori”.
Ministarka prosvete prof. dr Slavica Đukić Dejanović istakla je značaj bolje informisanosti i rušenja predrasuda koje roditelji ili adolescenti imaju u pogledu vakcinacije protiv HPV-a.
‒ Od samog početka nacionalne javnozdravstvene kampanje Ministarstvo prosvete i škole rado daju svoj doprinos i podršku promotivnim i informativnim aktivnostima i dijalogu između različitih aktera da bi se razumelo zbog čega je vakcinacija protiv ovih virusa važna – rekla je dr Đukić Dejanović.
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja dr Mirsad Đerlek napomenuo je da se protiv virusnih infekcija za sada jedino možemo boriti imunizacijom, odnosno prevencijom bolesti i da smo na tom polju napravili veliki pomak.
‒ Nadam se da ćemo sledeće godine moći da se pohvalimo mnogo boljim rezultatima, ali ne treba da budemo nezadovoljni, jer smo za prvih godinu dana napravili prvu stepenicu i počeli ozbiljno da se bavimo prevencijom raka grlića materice – istakao je dr Đerlek.
Direktorka RFZO-a prof. dr Sanja Radojević Škodrić rekla je da je vakcinacija protiv HPV jedna od najvažnijih stvari koje su se desile u našem zdravstvenom sistemu.
‒ HPV vakcina je prva preporučena vakcina koja je uvedena o trošku države i to je prvi inovativni lek koji je uveden na listu lekova kao lek za prevenciju. U odnosu na druge države mi smo uveli o trošku osiguranja odmah devetovalentnu vakcinu, dok neke države još uvek koriste četvorovalentnu vakcinu. Pravo na vakcinaciju u Srbiji imaju dečaci i devojčice, dok u mnogim državama to pravo imaju samo devojčice. Ipak, po najnovijim podacima, dečaci su veći prenosioci HPV infekcija, jer svaki treći dečak posle 15. godine života je zaražen makar jednim HPV sojem virusa. Takođe uveli smo u odnosu na druge države najveći starosni opseg o trošku države. Samo veći gradovi kao što su Beograd, Novi Sad, Kragujevac imaju adekvatnu imunizaciju, dok su u ostalim krajevima jako loši rezultati – zaključila je dr Radojević Škodrić.
Dr Goran Vukomanović, pedijatar Univerzitetske dečje klinike u Tiršovoj, naglasio je da je u državama kao što su Australija i skandinavske zemlje koje su sa HPV vakcinacijom krenule pre 10 i više godina, obolevanje smanjeno za 95 odsto, a rak grlića materice gotovo iskorenjen.
Predavanje za lekare iz Srbije održao je prof. dr Alexander Kenet, profesor Univerziteta na Floridi, koji je objasnio da su istraživanja pokazala da će većina roditelja prihvatiti vakcinaciju za svoju decu ako dobiju snažnu preporuku od lekara svog deteta. Zbog toga je od suštinskog značaja da zdravstveni radnici prihvate ovu činjenicu i daju snažnu preporuku za HPV vakcinaciju roditeljima.

Izvor:politika.rs