Stomačni virus uveliko hara Srbijom, najviše pogađa decu i bebe, ali i odrasli se žale na mučninu, povraćanje i dijareju.
Lekari u svim delovima Srbije konstatuju da su domovi zdravlja puni kao i da virus hara i u vrtićima.
Koji su simptomi, koliko je opasan i da li postoji povezanost sa eris virusom? Na ova bitanja i brojne nedoumice odgovorio je gost Jutra, dr Saša Milićević, pedijatar.
“Najčešći simptomi u ovom slučaju su bol u stomaku, dijareja, temperatura može da bude prisutna ali i ne mora. Jednostavno, zaraženi stomačnim virusom osećaju malaksalost, javljaju se i bolovi u rukama i nogama. Kada su u pitanju deca, apsolutno nisu u stanju da idu u školu ili u vrtić.”
Dokror Milićević naglašava da virus traje od 3 do 5 dana, retko kada traje duže.
“Iako kratko, tih nekoliko dana znaju da budu zaista muka živa. Ono što treba znati je da je u pitanju samoizlečiva bolest. To je virus. Uglavnom su to rota virusi, adeno virusi. Odmor je važan, ali i davanje tečnosti, elektrolita. Ne zaboravite čuvenu supu iz kesice.”
Kako doktor navodi, najvažnije je sprečiti dehidrataciju, ostalo će organizam da izdrži i sa ostalim stvarima će organizam da se izbori. Trenutak kada posumnjamo da je nešto drugo u pitanju, a ne virus, je onda kada tegobe traju nešto duže.
“Virus se prenosi kapljičnim putem (kijanjem), prljavim rukama. U suštini, virus se vrlo lako prenosi.”
Izvor: B92