Distribucija dvovalentne oralne polio vakcine (OPV) protiv izazivača dečje paralize počela je danas ka institutima i zavodima za javno zdravlje i domovima zdravlja u Srbiji, saopštio je Institut za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”.

Prema planu potreba za drugi kvartal 2018. godine, distribuiraće se ukupno 95.560 doza OPV vakcine, a distribuciju sprovodi Institut za virusologiju, vakcine i serume “Torlak”, navedeno je na sajtu Batuta.

Vakcinacija dece OPV vakcinom je deo obaveznog programa imunizacije i sprovodi se pre upisa u prvi razred osnovne škole, ili izuzetno tokom prvog razreda osnovne škole, i u završnom razredu osnovne škole, a najkasnije do navršenih 18 godina života.

U Batutu podsećaju da je Srbija, kao i sve zemlje Evropskog regiona Svetske zdravstvene organizacije, još 2002. godine dostigla status zemlje bez dečje paralize, koji održava.

Izvor: B92