Rastuženi opisom tegobnog života Tanje Radonjić (45) i njenog bolesnog sina Đorđa (25) iz sela Kotraža, naši humani zemljaci sa drugog kraja sveta odmah su reagovali. Izuzetka nije bilo ni prethodnih dana, jer je posredstvom naše sidnejske Redakcije, za ovu hrabru majku stigla nova donacija.

U pitanju je pomoć od 500 dolara koje je za Tanju i Đorđa, koje je poslao naš najstariji čitalac deda Mihajlo Hromiš iz Kvinslenda. I ovaj dar je ubrzo prosleđen na njihov kućni prag. Umesto na Internom odeljenju bolnice u Čačku, gde je Đorđe bio primljen zbog raznih komplikacija, na sreću ovaj dar su dočekali kod kuće u Kotraži, u zaseoku Pšanik.

– Moj i život mog sina je takav da nikada ne znamo šta će nas zadesiti danas, sutra, nekog sledećeg dana. Eto, osim što Đorđe boluje od autizma, shizofrenije, psihoze, a u poslednje vreme povremeno ima i napade epilepsije, prema poslednjim lekarskim analizama koje još uvek nisu definitivne, najverovatnije je da mu je proradio čir na želucu, ili su mu isprepletena creva. I to, iznenada, preko noći, kada sam morala da se snalazim kako da ga dovezem do bolnice, jer je jaukao od bolova i stalno povraćao. Još čekamo šta će lekari reći. Za sada smo pod terapijom kod kuće i stanje je stabilno. Šta da kažem, samo muka do muke, bolest do bolesti… – kaže Tanja Radonjić, krijući suze od Đorđa, jer on ne voli kad majka plače.


Hvala od srca
– Još jednom veliko i od srca hvala dedi Mihajlu Hromišu iz daleke Australije na novčanoj podršci koja nam neizmerno znači. Videću da nam obezbedim i TA peć, kako bismo zimu dočekali što spremniji. Svaki dinar koji preostane sačuvaću za neku nepredviđenu situaciju, jer kod nas se, nažalost, nikad ne zna. Dok sam mogla da radim, borila sam se kako sam znala i umela, ali ono što je i mene zadesilo, potpuno nas je izbacilo iz koloseka, našla sam se sama na vetrometini… Zato našim dobročiniteljima najpre želim dobro zdravlje, jer bez toga nema ni sreće – iskreno će Tanja Radonjić.


Spavanje u bolničkom krevetu pored kreveta svog sina kojeg nije napuštala ni jednog jedinog trenutka dodatno su je iscrpele. Bolest, zapravo bolesti sina, tek su deo problema Tanje Radonjić. Ona je invalid, jer joj je zbog bolesti krvnih sudova amputirana leva noga i sada se kreće uz pomoć proteze koja joj pričinjava dosta problema, a isto to je načelo i desnu nogu.

No, Tanja stojički podnosi svoje zdravstvene probleme i svaki sekund svog života je posvetila svom sinu Đorđu. Lavovski se bori za zdravlje svog sina koji ne može bez majčine pomoći, jer je ona jedina na ovom svetu koja razume njegov svet u koji je iznenada ušao još u šestoj godini života i do sada nije pronašao put da se vrati u stvarni svet.

– Sve bih dala, i svoj život, kada bi jednog dana moj sin izašao iz tog njegovog nestvarnog sveta i kada bi ozdravio. Ovako, živimo od 23.000 dinara nege za dete od čega nam je, što za njega, što za mene, za lekove treba oko 15.000 dinara. O nemaštini više nemam snage da govorim, jer je je teško opisati. To je i razlog zbog čega sam se toliko obradovala novcu koji su mi poslali dobrotvori iz Australije. Prvo sam morala da obezbedim lekove za Đorđa, onda da kupim drva za zimu, koja tek što nije u zabiti gde živimo, a ako nešto ostane onda moram da pričuvam, a i svaki dolazak do bolnice košta i više od 3.000 dinara koje moram da imam. Hvala tim plemenitim ljudima na pomoći, ali zahvaljujem se i na telefonskim pozivima iz daleka od ljudi koji su i meni i Đorđu izgovorili reči podrške, jer nam i to mnogo znači – kaže za “Vesti” Tanja Radonjić, zahvalna majka.


POZIV DONATORIMA
Ako želite da se uključite u neku od akcija Humanitarnog mosta, javite se na mejl adresu: hmost@frvesti.com. Dobićete adresu i broj telefona porodice kojoj želite da pomognete i dogovoriti se sa njima o načinu dostave donacije. Informacije možete da dobijete i od novinara Humanitarnog mosta na: +381 11 31 93 771 i +381 11 31 90 924.


Izvor: VESTI online