Zaštitni je znak istočnjačke kuhinje. Podstiče metabolizam i cirkulaciju krvi u plućima, poboljšava varenje, sprečava mučninu
Među začinskim biljkama kardamom (Elettaria cardamomum) zauzima posebno mesto, jer se koristi milenijumima u svim kuhinjama sveta, naročito u indijskoj i arapskoj. Indusi ne mogu da zamisle pilav bez ovog začina, kao ni indijski čaj. U skandinavskim zemljama se stavlja u pekarske proizvode, meso i kobasice. U našem jeziku se odomaćio naziv kardamon.
Iako postoji i beli i crni, autentičnim se smatra samo zeleni i posle šafrana je najskuplji začin na svetu. Može da se koristi zajedno sa mahunom ili mleveni, koji brzo gubi aromu i prirodnih ulja, pa se melje u maloj količini, pre nego što se stavi u jelo. Ako je recept celo zrno, mahuna se malo otvori, da bi u kuvanju kardamom pustio prepoznatljivu aromu i ukus. Deset mahuna je jednako što i 1,5 kašičica mlevenog začina, s tim što se mahune ne jedu. U istočnjačkoj kuhinji se često kardamom kombinuje sa karanfilićem i cimetom.
Osim što je ukusan, veoma je i lekovit. Njegova svojstva poznata su od davnina, posebnu vrednost ima u indijskoj tradicionalnoj medicini, gde se koristi sirov, u obliku tinkture, kao eterično ulje ili čaj. Najdelotvorniji je kod organa za varenje. Podstiče metabolizam i tako poboljšava varenje, ublažava nadimanje, grčeve, bolove u stomaku, žgaravicu i mučninu. Samo prstohvat kardamoma pomaže protiv mučnine i povraćanja.
Dobar je i diuretik, pa se koristi kod problema urinarnog trakta. Istovremeno, čisti bubrege i snižava visok krvni pritisak. Pomaže u detoksikaciji organizma, posebno se preporučuje osobama koje preterano piju kafu. Preporučuje se i kod infekcije zuba i desni, jer je jedan od najboljih izvora jakog antiseptika – cineola. Upravo cineol ubija bakterije koje dovode do lošeg daha.
Delotvoran je i za menstrualne tegoba, pomaže u lečenju astme, jer podstiče cirkulaciju krvi u plućima. Čaj od kardamoma i cimeta smiruje upalu grla i promuklosti zbog prehlade i gripa. Međutim, narodni lekari upozoravaju da ne treba preterivati u upotrebi ovog začina jer može doći do uznemirenja i iritacije organa za varenje. Trudnice, dojilje i deca bi trebalo posebno da obrate pažnju na to.
INDIJSKI ČAJ
Kardamom je neizostavni dodatak indijskog čaja, koje je omiljeno piće Indusa. Sprema se na nekoliko načina…
* U dublju posudu ili čajnik sipajte 1,5 l (oko 6 šolja) vode, kada provri sklonite s ringle i sipajte 3 kašičice listova crnog čaja, 3 mahune oljuštenog ili pri vrhu blago otvorenog kardamoma, 2,5 dl mleka i zasladite po ukusu. Čajnik opet vratite na ringlu, čim proključa sklonite i ostavite da odstoji pet minuta, pa procedite i pijte.
* U 1,5 l vode stavite: kesicu crnog čaja (ili pola kašičice listova), pola šolje mleka i vode, 1 do 2 mahune kardamoma malo otvorenih pri vrhu (ili 1/4 kašičice mlevenog), 5 do 7 karanfilića, 1/4 kašičice mlevenog đumbira ili kolut svežeg, 1/4 kašičice cimeta (ili prstohvat muskatnog oraha), 2 do 3 kašičice šećera. Kad provri, sklonite s ringle, ostavite da odstoji pet minuta, procedite i polako pijte.
GRČEVI U STOMAKU
Kod grčeva, bolova u stomaku, nadimanja ili prejedanja pomaže čaj i pije 15 minuta pre jela ili neposredno posle. Može da se daje i deci kada imaju stomačne probleme.
Pomešajte 1/4 kašičice mlevenog kardamoma sa 1/5 kašičice mlevenog kumina i pola kriške svežeg korena đumbira. U mešavinu možete da dodate i štapić cimeta za lepšu aromu. Prelijte sve sastojke šoljom vrele vode, ostavite da odstoje 10 minuta, procedite i pijte polako.
Izvor: novosti