Jedna od laboratorija Instituta za fiziku, na Prirodno matematičkom fakultetu u Kragujevcu, je Astronomska opservatorija. Izučavanje astronomije, kao najstarije discipline u porodici prirodnih nauka, na kragujevačkom univerzitetu počelo je osamdesetih godina, pa se ukazala i potreba da se praktične vežbe iz predmeta Astrofizika sa astronomijom, održavaju u adekvatnim uslovima. Tako je na krovu zgrade Instituta izgrađena prostorija sa pokretnim krovom, koja je snabdevena savremenom opremom za posmatranje nebeskih tela.

Opservatorija

Još jedan dobar razlog za stvaranje opservatorije, baš u tom trenutku, bila je i mogućnost da se bolje vidi prolazak čuvene Halejeve komete, 9. februara 1986. godine. Tadašnji dekan PMF-a, dr Vukota Babović, profesor elektromagnetizma i optike, bio je inicijator osnivanja opservatorije. Danas radom opservatorije rukovodi dr Saša Simić, docent fakulteta i predavač na predmetu Astrofizika sa astronomijom. Za opservatoriju su počeli da se interesuju studenti i pojedinci, koji su upravo ovde razvijali svoju ljubav prema astrofizici. Neki su počeli studije, a drugi su pomogli svojim inovativnim rešenjima oko održavanja i popravke prateće opreme.

Astronomsku opservatoriju u Kragujevcu, uz prethodnu najavu, mogu posetiti pojedinci ili organizovane grupe, zainteresovani za posmatranje nebeskih tela i propratnih pojava. S ciljem da nauka postane bliža i interesantnija mladima često se organizuju grupne posete osnovnih i srednjih škola iz grada i okoline.

Predmet Astrofizika sa astronomijom uvedena je kao redovan predmet na kragujevačkom PMF-u 1998. godine, jer je izučavanje predmeta fizike, bez ovog predmeta nepotpuno, a bez praktičnog rada sa teleskopom predmet je nemoguće adekvatno izučavati. Tako je na fakultetu značajno unapređena edukacija na ovoj studijskoj grupi, a na amaterskom nivou su i mnogi Kragujevčani razvili ljubav prema astronomiji. Najveće interesovanje izazivaju popularna pomračenja i pojave velikih kometa, posmatranje Sunce i njegovih „pega“, kao i Meseca i njegovih kratera „More Spokojstva“ i „More Izobilja“. Oni stručniji imaju mogućnost da posmatraju maglinu Andromedu, koja je posebna galaktička celina i jedan čitav susedni svet.

Devedesetih godina opservatorija je renovirana i sa malo obnovljenom opremom svečano je otvorena 14. aprila 2000. godine, na Dan fakulteta. Kupljena je rezervna teleskopska cev, adekvatan kompjuter, i Web kamera, koju su članovi opservatorije preuredili za svoje potrebe. Naravno dolazak interneta omogućio je on-line praćenje pojedinih astronomskih fenomena. Stručnim radom razjašnjena je Remerova metoda merenja brzine svetlosti, osmatranja Sunčeve aktivnosti, fotografisanja kometa, Sunčevih pega, maglina i pomračenja Meseca i Sunca.

Naučno objašnjenje astronomskih pojava doprinosi realnom sagledavanju sveta u kome živimo. Pomračenja Sunca i Meseca, kao i prolazak kometa, nekada su izazivale paniku, ili su njihovoj moći pripisivane brojne katastrofe. Tako je Najpoznatija Halejeva kometa 240. godine pre nove ere, u Kini „optužena“ za smrt carice, a u Rimu 12.g.pne, za smrt Marka Agripe. Potom joj je pripisana zasluga za pobedu Rimljana nad Atilom, a 648. godine, smatrali su da je Halejeva kometa donela kugu. Verovalo se i da najavljuje skoru propast sveta, a tokom srednjeg veka, proglašavali su i spaljivali „veštice“ svaki put kad bi se kometa pojavila.

Ipak, postoji i jedna istinita veza između pisca Semjuela Klemensa, poznatog kao Mark Tven i Halejeve komete. On je rođen 30. novembra 1835. godine, kada je nebom prolazila blistava Halejeva kometa, a preminuo je 1910. godine, kada je kometa opet putovala iznad zemlje i mogla se videti. Kako je u šali govorio, lično je Svevišnji uticao da „ova dva neodgovorna izroda (Halejeva kometa i on) zajedno dođu i zajedno se ugase“.

Mladi engleski astronom Edmond Halej, 1682. godine, posmatrao je ovu kometu, a dvadeset tri godine kasnije, prvi je izračunao da se pojavljuje približno svake 76. godine, a da male promene u tim periodima izazivaju gravitacioni uticaji planeta na njenom putu kroz Sunčev sistem.

Halejeva kometa prikazivana je i u umetnosti, pa se tako našla na čuvenoj tapiseriji koja predstavlja bitku kod Hejstingsa i na slici „Bogojavljenje“, koju je naslikao slavni firentinski slikar Đoto. On je video kometu 1301. godine, a u njegovu čast je kosmička sonda za istraživanje ove komete nazvana upravo „Đoto“.

Halejeva kometa će ponovo moći da se vidi u julu 2061. godine. Njen sjaj potiče od svetlosti Sunca i gasa karakteristične boje. Halejeva kometa putovanjem gubi delove materije od koje je sazdana, i ostavlja trag prašine, kroz koji Zemlja prolazi svake godine u maju i oktobru, pa se na nebu se ukazuju meteori.

Izvor: ikragujevac